Revolvery

Zkusme si představit výbavu střelce z pohledu sportovního střelce, to bude záměrem toho popisu, ale to neznamená, že se na něj můžeme podívat jako na milovníka romantiky a historie. Rychlí střelci preferují SAA 1873 s krátkým chodem, kratší hlavní a jednoduchou ráži. Milovníci historie upřednostňují revolvery klasické (konverce) s dlouhou hlavní a vesměs s historickou ráži – 44,40, 45 LC, ale i 32-20, S&W ráže a Colt ráže. Pro CAS jsou asi nejlepší dobře fungující a vyladěné repliky. Výrobci mají různou kvalitu a značka vždy neznamená nejlepší vhodnost pro CAS. Nebudeme popisovat encyklopedii, tu najdete na stránkách http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani.html a jinde, ale doporučení, vyplývající ze zkušeností používání jednotlivých modelů a ráží.

Modely

1. Perkusní – Colt, Remington, ráže 36 nebo 44.
2. Konverze – Každý asi zná western Hodný, zlý a ošklivý, byť předcházející vyobrazením historické skutečnosti používání těchto zbraní, ale nádhernými zbraněmi s dlouhými hlavněmi. To byly konverze, 7,5" – 8" dlouhými hlavněmi, vypadající jako perkusní zbraně, ale nabíjení náboji přes nabíjecí klapku. Nejlépe Richardson, ráže 45 LC, 44-40, 38sp. Výhoda je ve větší pažbičce (z perkusních modelů), autenticita a užití nábojů.
3. S&W Scofield / Rusian – Vlak do Yumy.... Rychlá zbraň rychlého zlosyna. Moc se nepoužívá kvůli jinému tvaru kohoutů.
4. Colt SAA 1873 – nejpoužívanější druh revolverů. Tady snad nejde vyjmenovávat filmy, ale názvy zbraně – šestiraňák, peacemaker,
a. Délky hlavní 4,5/8, 5,5", 7,5" – pro CAS nejvhodnější kratší hlavně.
b. Ráže – 32-20, 38 sp, 357 mag, 44-40, 45 LC, ráže S&W a další. Vzhledem k tomu, že faktor munice by měl být větší než 60, tak v kombinaci s délkou hlavně, a tím váhou zbraně, doporučuji 38 sp a 357 mag. Pro klasické kategorie ale musíte použít větší ráži, vhodná je 44-40, tak jako i pro černý prach (32-20).

Výrobci

1. Uberti – SAA dá se lehce ladit, krátký chod musí být od výrobce, ale moc dobře nefunguje, vyrábí i konverze, Scofieldy, perkusní revolvery. Provozní spolehlivost střední. Levná a rychlá cesta k pořízení zbraně pro CAS.
2. Pieta – snaží se produkovat revolvery bez nutnosti ladění, dobré zkušenosti. V roce 2015 vypustili verze s krátkým chodem, nemáme ještě zkušenosti s tímto výrobkem. Cena nižší než u Uberti. Výrobní sortiment je však širší a vyrábí i perkusní revolvery.
3. Chaparral – výrobce levnějších SAA.
4. Pedersoli – nejznámější výrobce pekusních replik.
5. Ruger – klasika SAA oblečená do modernější verze s přenosovou pákou. Cena blížící se k italským výrobců, ale pokud chcete krátký chod, tak jej pořídíte v kitu od Shotgun Boogieho Guns Work (SBGW). Výhodou je excelentní chod, nevýhodou pak vyšší cena. Ale výsledek stojí za to. Osobně si myslím, že jde o nejlepší kombinaci u revolverů a nejenom pro použití plovoucího úderníku, ale provozní spolehlivosti a kvality.
6. USFA – výrobce klasické koncepce SAA, vyšší cenové kategorie. Excelentní SAA různých povrchových úprav, ráží a délek hlavní. Bez možnosti instalace krátkého chodu. Servis méně dostupný, jako výrobky tohoto výrobce. Jinak zbraň udělaná v kvalitě „z krabice do hosteru" Nevyžaduje ladění, chod super, provozní spolehlivost celkově dobrá, některé pružiny vyžadují častější výměnu.
7. Colt – klasický výrobce SAA. Není co dodat. Tvar kohoutu trochu dělá problémy střelcům s větší rukou.