Rady pro začínající střelce

Chcete se k nám připojit a užívat si romantiku Divokého Západu spojenou s rychlou akční střelbou?
Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že naše střelba je náročná na vybavení, není to ve skutečnosti až zas tak složité. Kovbojská akční střelba původně vznikla jako rekreační aktivita a tento princip je stále dodržován. Pravidla střelby podle SASS (Single Action Shooting Society, naše „mateřská" organizace) na to pamatují. Je pochopitelné, že pokud chce někdo s tímto sportem začít, bude muset investovat do vybavení. Není ale třeba hned vynakládat více peněz než je nezbytně nutné. Pojďme se podívat na jednotlivé součásti výzbroje a výstroje.

Oblečení

Při kovbojské akční střelbě je kladen důraz na autentické oblečení. Není příliš složité sehnat repliky dobového oblečení, v Evropě i v USA je vyrábí specializované firmy. To ale neznamená, že oblečení amerického západu druhé poloviny devatenáctého století je zas tak odlišné od toho, které se dnes dá běžně koupit a možná ho máte i ve svém šatníku. Pro začátek si stačí obléknout košili s dlouhým rukávem, nejlépe kostkovanou, a obyčejné kalhoty z přírodního materiálu, např. manšestráky, plátěné kalhoty nebo i džínsy. Pokud je budou držet šle, bude to k dobru věci, nicméně pásek je v pořádku.
Boty nemohou být moderní sportovní nebo vojenské „taktické". Ideální jsou vyšší boty z kůže nebo její napodobeniny. Takže například pohorky nebo jiné kotníkové boty úplně postačí.
To celé doplní kovbojský klobouk, který lze také pořídit velmi jednoduše. Šátek kolem krku nebo vesta jen umocní celkový dojem.
Dámy mohou kalhoty vyměnit za delší sukni.
Jak je vidět, za oblečení není nutno mnoho utrácet, většinou stačí projít skříně s odloženými věcmi.

Zbraně

Pro střelbu jsou potřeba čtyři zbraně, dva jednočinné revolvery, opakovací puška a brokovnice. Popřípadě jeden revolver, puška a brokovnice, to je ale možné jen u nás v České republice, kde se střílí odpovídající kategorie (Little Traditional).
Zbraně jsou jednoznačně největší investicí, ale i tady jsou možnosti, jak je pořídit levněji.
Samozřejmě je lze koupit nové, například u firmy DAVE (www.zbrane-dave.cz).
Doporučujeme ale podívat se i na nabídku použitých zbraní, např. u BVS, Zbraně Brymová, atd. Často se tam dají najít zbraně za atraktivní ceny. Například brokovnice dvojka se takto dá pořídit za zlomek ceny nové zbraně.
Další možnost, kde si opatřit zbraň, je záložka „Burza" na našich webových stánkách. Jednak se tam nabízí k prodeji různé typy kovbojských zbraní, ale dá se zadat i poptávkový inzerát. Mnoho střelců má více zbraní, ze kterých už nestřílejí, takže je možnost získat zbraně od nich za výhodnou cenu.

Střelivo

Pokud budete aktivně střílet, spotřebujete poměrně velké množství munice. Na běžném klubovém závodě každý střelec vystřílí minimálně 120 kulových a 24 brokových nábojů. U brokových nábojů (pokud hned nezačnete se střelbou černým prachem) je nejjednodušší si náboje kupovat.
Kulové náboje (puška, revolver) je možné také kupovat, ale má to dvě nevýhody. Běžně dostupné náboje jsou pro naši střelbu zbytečně silné, ale hlavně drahé. A tak to všichni řešíme přebíjením.
Nikdo jistě nečeká, že si hned na začátku pořídíte vybavení na přebíjení. Máme ale několik členů, kteří jsou schopni a ochotni přebíjet náboje i pro další zájemce.
Už při výběru zbraně je třeba mít jasno, jakou ráží budete střílet. Jsou kategorie se specifickými požadavky na ráži a typ zbraně. Dobové ráže jsou autentické a nezbytné například pro kategorii Classic Cowboy. Munice pro moderní ráže je oproti tomu levnější, dostupnější a méně náročná na přebíjení.

Pouzdra na revolvery a nábojové pásy

Toto je opět nezbytná výbava. Každý střelec potřebuje pás se dvěma pouzdry na revolvery a nábojový pás na brokové náboje.
Lze je sehnat z podobných zdrojů jako zbraně, viz výše. Zároveň jsou ale někteří naši členové zruční sedláři a dovedou tyto pásy a pouzdra vyrobit. Výhoda těchto výrobků spočívá v tom, že na rozdíl od komerčních produktů jsou vyrobeny aktivními střelci a tím pádem nejsou jen dekorací, ale jsou přizpůsobeny specifickým požadavkům naší střelecké disciplíny.

Samozřejmě lze některé položky výbavy sdílet. Pokud se například dva kamarádi dohodnou a každý si koupí jeden revolver a jednu dlouhou zbraň (puška, brokovnice), můžou si je na závodech navzájem půjčovat. To platí i o nábojových pásech. Stejně se tak může více střelců podělit o náklady na cestu na závod, pokud jedou jedním vozem.
Pokud se rozhodnete k nám přidat, doporučujeme, abyste před nákupem vybavení přijeli na nějaký závod, podívali se, jak vlastní střelba probíhá, a hlavně se s námi poradili. Třeba o tom, jaký typ brokovnice zvolit (dvojka hamerleska / lankasterka, pumpa, páková), jestli pušku pákovou nebo pumpu, jaký typ, od jakého výrobce, jaké revolvery, jaké ráže jednotlivých zbraní, jestli pouzdra na křížové tasení, atd.
Je toho opravdu mnoho, co je třeba zvážit. My všichni jsme si prošli určitým procesem výběru výbavy a není třeba, abyste dělali stejné chyby, jaké jsme dělali my. Proto se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti, vše vám vysvětlíme, ukážeme a samozřejmě necháme vyzkoušet, aby vám střelba přinášela hned od začátku jen samou radost.