Co to je Cowboy Action Shooting

Kovbojská akční střelba - Cowboy Action Shooting

Je to sport nebo zábava, soutěž nebo exhibice?

Představte si střelce oblečeného do dobového kostýmu divokého západu, v pouzdrech kolem pasu nabité Colty ostrou municí, v ruce Winchestrovku také s ostrou municí, na stole brokovnici a v brokovém pásu kolem těla brokové náboje. Před ním jsou rozestavěny ocelové terče v různých vzdálenostech a v hlavě mu probíhají myšlenky, jak bezpečně, rychle a hlavně bezchybně terče zasáhnout. Rozhodčí se jej zeptá, zdali je připraven a dá signál. Po signálu střelec nacvičenými pohyby postupně střílí na terče v předem stanoveném pořadí, okolní rozhodčí kontrolují jeho pohyby, zásahy a nic mu nedarují. Čas je neúprosný, vyhrává pouze ten nejrychlejší a nejpřesnější.... To je Cowboy Action Shooting, je to sport nebo zábava? Zkusme si na tuto otázku odpovědět.

Kovbojská akční střelba

je specifická sportovní kategorii pudové střelby jednočinnými zbraněmi ve výjimečné kombinaci zbraní, které střelec musí střílet na soutěži.
Je to sportovní střelba, i když v naši republice odborná veřejnost na tuto střelbu nahlíží jako na zábavu, a na samotné střelce jako na páprdy s Colty. Vždy pak do té chvíle, kdy si to takovýto pozorovatel zkusí, a zakusí ten opravdový pocit z této střelby, adrenalin, a zjistí, že takto střílet to není jen tak. Přední střelci CAS dosahují obdivuhodných výsledků a časů v této střelbě při zachování 100 % přesnosti.
Tato pudová střelba je inspirována přestřelkami kovbojů na divokém západě, a proto vznikly jedinečné scenária, rozložení kovových terčů ve vzdálenostech a velikostech, které evokují přestřelky z této éry divokého západu.
Jednočinné zbraně v tomto případě znamenají zbraně, které jsou vyrobeny do roku 1900, nebo jejich repliky. Pro jejich funkci se musí před každou ránou příslušná zbraň natáhnout (krom brokovnice dvojky....) a evokují dobový pocit střelby.
Výjimečná kombinace zbraní spočívá v tom, že na každé stage střelec střílí dvěma revolvery (5+5 ran), puškou (většinou 10 ran, ale rozpětí je dle scenária 4 – 10 ran) a brokovnicí (2 – 8 ran).
Kovbojská akční střelba se střílí na kovové terče tak, aby střelec dosáhl co nejkratšího času a dosáhl maximální přesnosti (neměl miss).

Naši střelci ji považuji za nejzábavnější sportovní střelbu, co kdy zkusili....